Tradičná limonáda. Kde vznikla a ako ju pripravíte?

V lete sa určite každý rád osvieži čerstvou limonádou. Azda neexistuje krajina alebo región, kde by tradičnú limonádu nepoznali. Je nielen veľmi osviežujúca, ale tiež jednoduchá na prípravu. Kde sa však tento tradičný citrónový nápoj vzal?

Z histórie limonády

Hovorí sa, že prvé zmienky o limonáde pochádzajú už z dávneho Egypta. Citróny tu boli súčasťou mnohých jedál, ale tiež nápojov. Tamojší roľníci si vraj pripravovali aj čosi ako citrónové víno, a to z citrónov, medu a datlí. Avšak tradičná limonáda, teda taká, ako ju poznáme dnes, sa „narodila“ až okolo roku 1630. V Paríži bola totiž pripravená prvá citrónová limonáda ako nealkoholický nápoj.

V súčasnosti sú veľmi obľúbené tri typy limonády. Klasická čistá neperlivá voda s citrónom a bez cukru, teda číra limonáda. Ďalej sladená verzia, ktorá sa pripravuje s pridaním cukru. A nakoniec perlivá verzia limonády, na ktorú budete potrebovať okrem citrónov a cukru tiež minerálku. Ktorú máte najradšej vy? Ak svoju obľúbenú limonádu nemáte, vyskúšajte tento tradičný recept. Určite si ho zamilujete.

Recept na prípravu tradičnej limonády

Jasné, limonádu by ste si mohli veľmi jednoducho pripraviť len primiešaním cukru a vhodením kúskov citrónu do vody. Avšak toto nie je pravá chuť limonády. Ako ju teda pripraviť?

Potrebujete: 5 citrónov, ¾ hrnčeka cukru, ½ hrnčeka čerstvej mäty, cca 2 litre vody a kocky ľadu.

Ako na to? Odšťavte jeden citrón a šťavu nechajte v miske. Budete ju potrebovať neskôr. Ďalšie dva citróny dôkladne olúpte, narežte a dajte ich do panvice spolu s cukrom a hrnčekom vody. Na miernom plameni miešajte, kým sa cukor nerozpustí. Ako náhle začne zmes vrieť, pridajte mätu narezanú na menšie kúsky. Odstavte z ohňa a nechajte vychladnúť. Zvyšné 2 citróny narežte na tenké pláty a dajte do veľkého džbánu. Teraz vlejte cez sitko vychladnutú zmes cukru, citrónov a mäty. Nakoniec pridajte šťavu z citróna, ktorý ste odšťavili ako prvý. Džbán dolejte studenou vodou a pridajte ľad.

Tento recept môžete vyskúšať dokonca aj s malinami, čučoriedkami, melónom, či rôznym iným ovocím. Na vašom stole v lete určite nebude takáto limonáda chýbať.